«EUROASIA INSURANCE» AAA reytingi va 105 ball bilan O'zbekistondagi eng yaxshi 5 ta sug'urtachi qatoriga kirdi.
Kompaniya yangiliklari8-iyul, 20262 daqiqa92 ko'rishlar
EUROASIA INSURANCE — eng yuqori reytingli sug'urtachi: AAA, TOP-5, 105 ball
O'zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining 2024-yil 25-dekabrdagi 16-son buyrug'i bilan tasdiqlangan va Adliya vazirligida 2025-yil 20-yanvarda 3601-son bilan ro'yxatdan o'tkazilgan «Sug'urtalovchilar reytingini aniqlash va yuritish tartibi to'g'risida»gi Nizom asosida shakllantirilgan yangi reytingda «EUROASIA INSURANCE» sug'urta kompaniyasi eng yuqori ko'rsatkichlarga ega kompaniyalar beshligidan o'rin oldi.
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (NAPP) tomonidan e'lon qilingan «Sug'urtalovchilarning xizmat ko'rsatish sifati bo'yicha reytingi»ning umumiy sug'urta yo'nalishi bo'yicha ma'lumotlariga ko'ra, «EUROASIA INSURANCE» kompaniyasi 105 ball to'plab, AAA ko'rsatkichi bilan «Yuqori» toifadagi kompaniyalar orasida 5-o'rinni egalladi.
Reyting qanday mezonlar asosida aniqlanadi
Nizomga ko'ra, sug'urtalovchilarning reytingi uchta asosiy yo'nalishdagi ko'rsatkichlar yig'indisi orqali belgilanadi. Eng muhim va ko'p ballga ega mezonlar — moliyaviy hisobotlar va sug'urta da'volarini ko'rib chiqish bilan bog'liq ko'rsatkichlardir. Xususan:
• umumiy sug'urta da'volari soniga nisbatan o'z vaqtida ko'rib chiqilgan da'volar ulushi (yuqori ko'rsatkichda 15 ballgacha);
• tan olingan da'volar bo'yicha o'z vaqtida to'langan sug'urta tovonlari (to'lovlari) ulushi (10 ballgacha);
• umumiy da'volarga nisbatan qanoatlantirilgan sug'urta da'volarining nisbati (10 ballgacha);
• sug'urta to'lovlarining yig'ilgan mukofotlarga nisbati, ya'ni birlashtirilgan koeffitsiyent (10 ballgacha);
• sug'urtalovchining to'lovga qobiliyatlilik marjasining yetarlilik normativi — moliyaviy barqarorlikning asosiy ko'rsatkichi (eng yuqori mezon bo'yicha 20 ballgacha);
• investitsiya faoliyati natijadorligi va sug'urta zaxiralarining to'liq shakllantirilganligi (jami 25 ballgacha).
Ana shu ko'p qirrali va shaffof baholash tizimi asosida shakllangan reytingda «EUROASIA INSURANCE» kompaniyasi o'zining moliyaviy barqarorligi, sug'urta da'volarini o'z vaqtida va to'liq ko'rib chiqish borasidagi izchil faoliyati bilan yuqori ko'rsatkichlarga erishib, mamlakatimizdagi eng yuqori reytingga ega sug'urta kompaniyalari beshligidan munosib o'rin egalladi.
Mijozlar ishonchini oqlash yo'lida
«EUROASIA INSURANCE» mijozlarning ishonchini oqlashda davom etgan holda, ayniqsa, Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug'urta qilish (TVEFJMSQ), KASKO sug'urta turlari bo'yicha sug'urta da'volarini 1 (bir) kun ichida bartaraf etish yo'lida izchil ishlarini olib bormoqda. Bu esa kompaniyaning mijozlarga operativ va sifatli xizmat ko'rsatishga bo'lgan amaliy yondashuvini yana bir bor tasdiqlaydi.

According to a new rating formed on the basis of the Regulation “On the Procedure for Determining and Maintaining the Rating of Insurers,” approved by Order No. 16 of the Director of the National Agency of Perspective Projects of the Republic of Uzbekistan dated December 25, 2024, and registered with the Ministry of Justice on January 20, 2025 under No. 3601, the insurance company “EUROASIA INSURANCE” has taken its place among the five companies with the highest performance indicators.
According to the data of the Insurance Service Quality Rating published by the National Agency of Perspective Projects (NAPP), in the general insurance category, “EUROASIA INSURANCE” scored 105 points and ranked 5th among companies in the “High” category with an AAA rating.
Criteria Used to Determine the Rating
According to the Regulation, the rating of insurers is determined by the sum of indicators across three main areas. The most important and heavily weighted criteria are indicators related to financial reporting and the handling of insurance claims. In particular:
the share of claims reviewed in a timely manner relative to the total number of claims (up to 15 points for a high indicator);
the share of insurance compensation (payments) made on time for recognized claims (up to 10 points);
the ratio of satisfied insurance claims to the total number of claims (up to 10 points);
the ratio of payouts to collected insurance premiums, i.e., the combined ratio (up to 10 points);
the solvency margin adequacy ratio of the insurer — a key indicator of financial stability (up to 20 points for the highest criterion);
the effectiveness of investment activity and the completeness of insurance reserve formation (up to 25 points in total).
Based on this multifaceted and transparent evaluation system, the rating shows that “EUROASIA INSURANCE,” through its financial stability and consistent work in the timely and thorough handling of insurance claims, has achieved high performance indicators and earned a well-deserved place among the top five highest-rated insurance companies in the country.
Continuing to Earn Clients’ Trust
“EUROASIA INSURANCE,” continuing to justify the trust of its policyholders, consistently works to settle insurance claims within one (1) day for Compulsory Motor Third-Party Liability Insurance (MTPL) and CASCO insurance types. This once again confirms the company’s practical approach to providing prompt and high-quality customer service.