Тошкент, Ўзбекистон | 15 декабр 2025 йил
Компания Кузатув кенгаши Компаниянинг устав капиталини 43 миллион АҚШ доллари эквивалентигача босқичма-босқич ошириш стратегиясини амалга ошириш режасини тасдиқлади ва рақамли трансформацияни давом эттириш, барқарор ўсиш ва халқаро интеграцияни ўз ичига олган 2026 йилга мўлжалланган бизнес-режани маъқуллади.
Йиғилишда таъкидланганидек, 2025 йил 26 ноябрда "EUROASIA INSURANCE" АЖ ("Компания") бир дона акция учун 2 134,32 сўмдан жойлаштириш нархи билан 200 миллион дона акцияни қўшимча чиқаришни рўйхатдан ўтказди, бунинг умумий суммаси 429,4 миллиард сўмни (≈ 45,7 миллион АҚШ доллари) ташкил этади. Ушбу миқдордан 214,7 миллиард сўмлик (≈ 22,85 миллион АҚШ доллари) 100 миллион дона акция акциядорлардан бирига жойлаштирилди. Ҳозирги кунда Компаниянинг устав капитали 186,80 миллиард сўмни ташкил этади ва қўшимча тўланган капитални ҳисобга олган ҳолда 301,54 миллиард сўмга (≈ 25,12 миллион АҚШ доллари) етди. 2026-йилда Жамиятнинг устав капитали қўшимча капитални ҳисобга олган ҳолда 516,27 млрд сўмни (тахминан 43,02 млн АҚШ доллари) ташкил этади.
2026 йил учун стратегик устуворликлар
2026 йил учун асосий устувор йўналишлар қуйидагилардан иборат: Компаниянинг хусусий капиталини 600 миллиард сўмга ва активларини 1,0 триллион сўмга етказиш, Компаниянинг халқаро рейтингини яхшилаш, Компаниянинг веб-сайти ва мобил иловасида мавжуд бўлган маҳсулотлар турларини кенгайтириш, халқаро стандартларга мувофиқ андеррайтингни такомиллаштириш, бозорнинг турли сегментлари учун ихтисослаштирилган ечимларни ишлаб чиқиш, зарарларни тез ва шаффоф тартибга солиш механизмларини яратиш, рақамли маркетингни ривожлантириш ва аҳолининг суғурта саводхонлигини ошириш ҳамда инвестиция фаолиятини диверсификация қилиш.

JSC “EUROASIA INSURANCE” announces a plan to increase its charter capital to USD 43 million, accelerating digital transformation and expanding international integration in 2026.
Company newsDecember 17, 20252 min read105 views
Tashkent, Uzbekistan | 15 December 2025
The Company’s Supervisory Board approved a plan for the consistent implementation of the strategy to increase the Company’s charter capital to an amount equivalent to USD 43 million and approved the 2026 business plan with continued digital transformation, sustainable growth, and international integration.
At the meeting, it was noted that on 26 November 2025 JSC “EUROASIA INSURANCE” (the “Company”) registered an additional issue of 200 million shares with a placement price of UZS 2,134.32 per share, amounting to UZS 429.4 billion (≈ USD 45.7 million). Of this amount, 100 million shares totaling UZS 214.7 billion (≈ USD 22.85 million) have already been placed with a shareholder. The Company’s charter capital currently stands at UZS 186.80 billion and including additional paid-in capital has reached UZS 301.54 billion (≈ USD 25.12 million). In 2026, the Company's charter capital, including additional paid-in capital, will amount to 516.27 billion soums (approximately USD 43.02 million).
Strategic priorities for 2026
Key priorities for 2026 include: increasing the Company’s equity to UZS 600 billion and assets to UZS 1.0 trillion, improving the Company’s international rating, expanding the product line available on the Company’s website and mobile application, enhancing underwriting in line with international standards, developing specialized solutions for various market segments, establishing fast, transparent claims settlement mechanisms, advancing digital marketing and improving public insurance awareness, and diversifying investment activities.