EUROASIA INSURANCE 2026 йилнинг январь-апрель ойларида 330 та суғурта даъвосини 12 кун ичида кўриб чиқди. Мижозлар қониқиши 95% дан юқори.
Компания янгиликлари8 май, 20262 дақиқа80 марта кўрилган
выплаты
Суғурта соҳасида мижозлар ишончини қозонишнинг асосий омилларидан бири — даъволарни тез, очиқ ва сифатли кўриб чиқишдир. Суғурта компаниясининг молиявий барқарорлиги ва масъулияти, биринчи навбатда, суғурта ҳодисаси юз берганда ўз мажбуриятларини қанчалик тез ва тўлиқ бажаришида кўринади.
Шу муносабат билан, “EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚК 2026 йилнинг январь–апрель ойларида суғурта даъволарини кўриб чиқиш жараёнларини таҳлил қилди. 2026 йил 1 январдан 30 апрелга қадар суғурта тўловлари бўйича жами 330 та мурожаат келиб тушди. Улардан 279 таси белгиланган муддатларда тўлиқ кўриб чиқилди. Қолган 51 та мурожаат эса муддатларига риоя қилинган ҳолда май ойида ўрганиб чиқилди.
Кўриб чиқилган 279 та мурожаатнинг натижалари қуйидагича:
•252 та ҳолатда суғурта тўловлари амалга оширилди;
•27 та ҳолатда тўловни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Рад этиш ҳолатлари асосан суғурта шартномасига кўра суғурта ҳодисаси деб топилмаган вазиятлар билан боғлиқ.
Ҳар бир мурожаат бўйича, қарор қандай бўлишидан қатъи назар, мижозларга қонунчиликда белгиланган 15 кунлик муддат ичида расмий жавоб юборилди.
Таҳлил натижаларига кўра:
•мурожаатларни кўриб чиқишнинг ўртача муддати 12 календарь кунни ташкил этди;
•мажбурий суғурта турлари бўйича тўловларни амалга ошириш ўртача 2,7 кунни олди;
•барча суғурта турлари бўйича тўловларни амалга ошириш ўртача 3,5 кунни ташкил қилди.
Ушбу кўрсаткичлар компанияда даъволарни кўриб чиқиш ва тўловларни амалга ошириш тизими самарали ишлаётганини кўрсатади. Тўловларнинг ўртача 3–4 кун ичида амалга оширилиши мижозларга ўз вақтида молиявий ёрдам кўрсатиш имконини бермоқда.
Шунингдек, мижозлар ўртасида ўтказилган сўровномалар натижасига кўра, даъволарни ўз вақтида кўриб чиқиш ва тўловларни амалга ошириш бўйича қониқиш даражаси 95 фоиздан юқори эканлиги аниқланди.
“EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚК келгусида ҳам хизматлар сифатини ошириш, рақамли технологияларни жорий этиш ва мижозларга қулай хизмат кўрсатишни давом эттиради.

In the insurance sector, customer trust largely depends on how quickly, transparently, and efficiently their claims are processed. An insurance company's financial stability and responsibility are primarily reflected in the speed and completeness of fulfilling its obligations when an insured event occurs.
In this regard, JV JSC "EUROASIA INSURANCE" analyzed its claims handling process for the period of January–April 2026. Between January 1 and April 30, the company received 330 applications for insurance payouts. Of these, 279 were fully processed within the established timeframes. The remaining 51 applications were handled in May, in full compliance with all deadlines.
The results for the 279 processed applications are as follows:
•insurance payouts were made in 252 cases;
•a decision to deny payment was made in 27 cases.
The denials were primarily related to situations that, according to the contract terms, did not qualify as insured events.
For every application, regardless of the final decision, the applicants received an official response within the 15-day period required by law.
The analysis data shows:
• the average time to process an application was 12 calendar days;
• the average payout time for compulsory insurance types was 2.7 days;
• the average payout time across all insurance types was 3.5 days.
These figures indicate a well-organized claims settlement system within the company. Processing payouts in an average of 3–4 days allows the company to provide timely financial support to its clients.
Furthermore, customer surveys revealed that the satisfaction rate regarding the timeliness of claims processing and payouts exceeds 95 percent.
JV JSC "EUROASIA INSURANCE" plans to continue improving service quality, implementing digital technologies, and providing convenient services for its clients.