«EUROASIA INSURANCE» АКЦИЯДОРЛИК ЖАМИЯТИ ҚЎШМА КОРХОНА
«EUROASIA INSURANCE» Акциядорлик жамияти Қўшма корхона Кузатув кенгашининг 2025 йил 13 ноябрдаги қарорига асосан Жамият Устав фондининг миқдорини кўпайтириш мақсадида номинал қиймати 1 000 сўм бўлган эгасининг номи ёзилган ҳужжатсиз шаклдаги 191 788 196 дона оддий ҳамда 8 211 804 дона имтиёзли қўшимча акцияларнинг чиқарилуви Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги томонидан 2025 йил 26 ноябрда Р0939-5 сон билан давлат рўйхатидан ўтказилганлигини маълум қиламиз.
Қўшимча акциялар чиқарилиши тўғрисидаги қарорга асосан Жамият акциялари акциядорларга имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқи тақдим этиш билан ёпиқ обуна орқали жойлаштирилади.
Қўшимча акциялар чиқарилиши тўғрисидаги қарорга асосан жамиятнинг оддий акциялари эгаларига қўшимча чиқарилган акцияларни имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқи берилади. Имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқининг амал қилиш муддати билдиришнома эълон қилинган пайтдан эътиборан 10 (ўн) кун давомида амал қилади.
Жамият акцияларини имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқига эга шахсларнинг рўйхати 2025 йил 13 ноябрь холатига шакллантирилган жамият акциядорлари реестрининг маълумотлари асосида тузилади.
Қўшимча чиқарилган акциялар 2 147,32 сўмдан жойлаштирилади.
Акцияларни имтиёзли сотиб олиш ҳуқуқига эга шахсларга ушбу чиқарилишдаги акциялар 2 147,32 сўмдан жойлаштирилади.
Имтиёзли ҳуқуққа эга бўлган акциядорлар акцияларни олиши тўғрисида ўзининг исми – шарифи (номи) ва яшаш жойи (жойлашган ери), ўзи оладиган акцияларнинг сони кўрсатилган ёзма шаклдаги аризани ва ҳақ тўлаганлик тўғрисидаги ҳужжатни Жамиятга юбориш орқали ўз имтиёзли ҳуқуқини тўлиқ ёки қисман амалга оширишга ҳақлидирлар. Бундай ариза мазкур имтиёзли ҳуқуқнинг амал қилиш муддати ичида Жамиятга тақдим этилиши керак.
Мазкур чиқарилишдаги акциялар учун тўловлар Ўзбекистон Республикасининг миллий валютасида амалга оширилади.
Имтиёзли хуқуққа эга шахслар томонидан акциялар сотиб олинаётганда тўловлар қонунчиликда белгиланган тартибда хорижий валютада амалга оширилиши мумкин.
Имтиёзли хуқуқнинг амал қилиш муддатида акциялар учун тўловлар фақат пул маблағлари билан амалга оширилади. Тўловлар жисмоний шахслар томонидан нақд пул ва нақдсиз (пластик карталар), юридик шахслар томонидан пул ўтказиш йўли билан нақдсиз шаклда амалга оширилади.
Акцияларни жойлаштириш жараёнида акциялар учун тўловлар фақат пул маблағлари билан амалга оширилади. Тўловлар пул ўтказиш йўли билан нақдсиз шаклда амалга оширилади.
Тўловлар Эмитентнинг миллий валютадаги 2021 4000 5039 6842 0001, АҚШ долларидаги 2021 4840 5039 6842 0010, Евродаги 2021 4978 6039 6842 0002 ҳисобрақамига қабул қилинади. Банк номи – Ўзмиллийбанк “Саёхат” БХМ, Банк коди – 00450, SWIFT коди – NBFA UZ 2X, Банк СТИРи – 200 836 354, Банк манзили – 100185, Тошкент шаҳри, Наққошлик МФЙ, Бунёдкор кўчаси, 28А.
«EUROASIA INSURANCE» AЖ ҚК акциядорлари имтиёзли олишга хақли бўлган оддий ва имтиёзли акциялар сонини аниқлаш тартиби қуйидаги формулага асосан аниқланади:
Қўшимча чиқарилган оддий акциялар бўйича:
A / 86 808 471 = B;
191 788 196 * B = C;
Бунда:
86 808 471 – Жамият устав капиталидаги оддий акциялар сони;
191 788 196 – қўшимча чиқарилган оддий акциялар умумий сони;
А – акциядорнинг Жамият устав капиталидаги оддий акциялари сони;
В – акциядорга тегишли акцияларнинг Жамият устав капиталидаги жами оддий акциялар сонига нисбати;
C – имтиёзли хуқуқ қўлланилганда акциядор томонидан имтиёзли cотиб олиниши мумкин бўлган оддий акциялар сони.
Қўшимча чиқарилган имтиёзли акциялар бўйича:
8 211 804 * B = D;
8 211 804 – қўшимча чиқарилган имтиёзли акциялар умумий сони;
D – имтиёзли хуқуқ қўлланилганда акциядор томонидан имтиёзли cотиб олиниши мумкин бўлган имтиёзли акциялар сони.
Қолдиқ хосил бўлган холларда, қолдиқ сон 5 (беш) га тенг ва ундан ортиқ бўлса кўпайган томонга, 5 (беш) дан кам бўлса камайган томонга яхлитланади.

EUROASIA INSURANCE: выпуск дополнительных акций – объявление 2025
Официальное объявление о выпуске 191,788,196 обыкновенных и 8,211,804 привилегированных акций. Преимущественное право покупки для акционеров.
Новости компании27 ноября 2025 г.3 мин чтения71 просмотров
АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО СОВМЕСТНОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ
«EUROASIA INSURANCE»
К ВНИМАНИЮ АКЦИОНЕРОВ!
Уважаемые акционеры!
На основании решения Наблюдательного совета Акционерного общества Совместного предприятия «EUROASIA INSURANCE» от 13 ноября 2025 года сообщаем, что с целью увеличения размера уставного фонда Общества выпуск 191 788 196 штук дополнительных обыкновенных и 8 211 804 штук привилегированных акций бездокументарной формы с указанием имени владельца номинальной стоимостью 1 000 сум прошел государственную регистрацию Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан 26 ноября 2025 года за номером Р0939-5.
На основании решения о выпуске дополнительных акций акции Общества размещаются путем закрытой подписки с предоставлением акционерам преимущественного права покупки.
На основании решения о выпуске дополнительных акций владельцам обыкновенных акций Общества предоставляется преимущественное право покупки дополнительно выпущенных акций. Срок действия преимущественного права покупки действует в течение 10 (десяти) дней с момента опубликования объявления.
Список лиц, имеющих преимущественное право покупки акций Общества, составлен на основании данных реестра акционеров Общества, сформированного по состоянию на 13 ноября 2025 года.
Дополнительно выпущенные акции размещаются по цене 2 147,32 сум.
Лицам, имеющим преимущественное право покупки акций, акции данного выпуска размещаются по цене 2 147,32 сум.
Акционеры, имеющие преимущественное право, вправе реализовать свое преимущественное право полностью или частично путем направления в Общество письменного заявления, в котором указываются его фамилия, имя, отчество (наименование) и место жительства (местонахождение), количество приобретаемых им акций, и документа, подтверждающего оплату. Такое заявление должно быть представлено в Общество в течение срока действия указанного преимущественного права.
Платежи за акции данного выпуска осуществляются в национальной валюте Республики Узбекистан.
При покупке акций лицами, имеющими преимущественное право, платежи могут осуществляться в иностранной валюте в порядке, установленном законодательством.
В течение срока действия преимущественного права платежи за акции осуществляются только денежными средствами. Платежи осуществляются физическими лицами наличным и безналичным способом (пластиковые карты), юридическими лицами — в безналичной форме путем перевода денег.
В процессе размещения акций платежи за акции осуществляются только денежными средствами. Платежи осуществляются в безналичной форме путем перевода денег.
Платежи принимаются на расчетный счет Эмитента в национальной валюте 2021 4000 5039 6842 0001, в долларах США 2021 4840 5039 6842 0010, в евро 2021 4978 6039 6842 0002. Название банка — ОДО Узмиллийбанка «Саёхат», Код банка — 00450, Код SWIFT — NBFA UZ 2X, ИНН банка — 200 836 354, Адрес банка — 100185, г. Ташкент, МСГ Наккошлик, ул. Буньёдкор, 28А.
Порядок определения количества обыкновенных и привилегированных акций, которые имеют право преимущественно приобрести акционеры АО СП «EUROASIA INSURANCE», определяется на основании следующей формулы:
По дополнительно выпущенным обыкновенным акциям:
A / 86 808 471 = B;
191 788 196 * B = C;
Где:
86 808 471 – количество обыкновенных акций в уставном капитале Общества;
191 788 196 – общее количество дополнительно выпущенных обыкновенных акций;
А – количество обыкновенных акций акционера в уставном капитале Общества;
В – отношение принадлежащих акционеру акций к общему количеству обыкновенных акций в уставном капитале Общества;
C – количество обыкновенных акций, которые могут быть преимущественно приобретены акционером при применении преимущественного права.
По дополнительно выпущенным привилегированным акциям:
8 211 804 * B = D;
8 211 804 – общее количество дополнительно выпущенных привилегированных акций;
D – количество привилегированных акций, которые могут быть преимущественно приобретены акционером при применении преимущественного права.
В случае образования остатка, если остаток равен 5 (пяти) и более, округляется в большую сторону, если менее 5 (пяти) — в меньшую сторону.